O powstaniu Wspólnoty krakowskiej, a tym samym, powstaniu Wspólnoty w ogóle, Kuba CR pisze: „Wspólnota pojawiła się gdzieś na Plantach krakowskich, gdy wracałem do klasztoru z wykładów.”{{Cytuj|autor = Czesław Marchewicz|tytuł = Drobiny życia|isbn = 919935|miejsce = Osada Burego Misia}} Wtedy Kuba został poproszony o pomoc przez mamę Piotrusia na wózku. To spotkanie zaowocowało przygotowywaniem Piotra do komunii świętej. Z czasem pojawiły się kolejne osoby, z którymi Kuba, oraz jego koledzy z kleryckiego zastępu harcerskiego, spotykali się na katechezach. Przerodziło się to w niezwykłą znajomość, a to w pierwszy wyjazd pod namioty nad jezioro Dobrogoszcz. Z działalności Kuby w Ruchu Harcerskim powstała nazwa- jego pseudonim to Bury Niedźwiedź. Tak powstał „Bury Miś”- młodszy przyjaciel Burego Niedźwiedzia. Po pierwszym Obozie myśl o wspólnie przeżytych wakacjach pozostawała żywa. Wtedy przestano spotykać się indywidualnie, tylko na katechezach, a zaczęto czuć się Wspólnotą. Zaczęły się wspólne Msze święte, wyjścia do kawiarni, Ogrodu Botanicznego. W maju 1985 roku Kuba przyjął święcenia kapłańskie, po których rozpoczął się drugi Obóz Burego Misia nad Dobrogoszczem.
Dziś w krakowskiej Wspólnocie spotyka się 38 Burych Misiów i 20 ich przyjaciół – Burych Niedźwiedzi. Wspólnota spotyka się na comiesięcznej Mszy św. w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na ul. Tynieckiej 39, na tzw. Łosiówce, w III sobotę miesiąca, zazwyczaj o godz.15.15, natomiast spotkania dla Burych Niedźwiedzi odbywają się w środy o 19.30 w „Dziupli” przy parafii św. Marka ul. Św. Marka 10.
W każdej wspólnocie lokalnej przewodnikami są osoby tworzące Kapitułę Odpowiedzialnych Wspólnoty Lokalnej. W Krakowie Radę Odpowiedzialnych tworzą Anna Borek, Małgorzata Grodzka, Katarzyna Zych i Anna Kornaus.
Kontakt z liderem
Anna Kornaus:
anna.kornaus@gmail.com
tel.516-725-406
Po święceniach kapłańskich w 1985 roku Kuba CR rozpoczął pracę w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu na Szombierkach. Po pierwszej kolędzie tego roku w salkach przy parafii zaczęła spotykać się pierwsza grupa Burych Misiów i Burych Niedźwiedzi. Niektórzy z nich do dziś żyją we Wspólnocie.
Wspólnota bytomska od kilku lat spotyka się i jeździ na Obóz Burego Misia w dwóch ogniskach: Ognisko I, do którego należy 21 Burych Misiów i 21 Burych Niedźwiedzi i którego liderem jest Paulina Goździewicz. Ognisko II, skupiające 22 Burych Misiów i 17 Burych Niedźwiedzi, którego liderem jest Martyna Kojda. Co miesiąc spotykamy się na Mszy św. w Parafii WNMP w Bytomiu na Rynku ul. Karola Koziołka 3, tam także odbywają się spotkania raz w tygodniu dla Burcyh Niedźwiedzi w piatki oraz raz w miesiącu dla wszystkich, raz w miesiącu w pierwsza środę miesiąca spotykamy się na spotkaniu modlitewnym o godzinie 18.30.
W Bytomiu Kapitułę Odpowiedzialnych Wspólnoty Lokalnej tworzą: Tomasz Miliszewski, Monika Tołpa, Paulina Goździewicz, Martyna Kojda, Dorota Salabun- Gutwińska.
Lider Wspólnoty Bytomskiej:
Martyna Kojda
Tel. 721 933 513
martyna.kojda@gmail.com
Lider Ogniska I: Paulina Goździewicz – 504 987 487
Lider Ogniska II: Martyna Kojda – 721 933 513
Poznańskie ognisko Wspólnoty Burego Misia otacza swoim kręgiem blisko sto rodzin, w których mieszkają Bure Misie ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem. Towarzyszami Burych Misiów są Bure Niedźwiedzie, których w Poznaniu jest czterdziestu.
W drugą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00, w kościele Zmartwychwstańców na ul. Dąbrówki spotykamy się na wspólnej Eucharystii, a Mszę Świętą poprzedza spotkanie modlitewne w kaplicy.
W pierwszy weekend miesiąca z Burymi Misiami, rodzicami i Niedźwiedziami bawimy się w sprzedawców, promotorów, degustatorów i prelegentów, jeżdżąc naszym kolorowym i wesołym MiśTruckiem i sprzedając osadowe pyszności, takie jak sery, przetwory i zioła. W pierwszą sobotę miesiąca można nas spotkać na osiedlu Przyjaźni 125, w niedziele gościmy w różnych poznańskich parafiach.
Wspólnotowe życie w Poznaniu to przede wszystkim wspólne spędzanie wolnego czasu i ważnych dla nas chwil. Świętujemy razem nasze urodziny, imieniny, bawimy się na imprezach andrzejkowych, balach karnawałowych, piknikach i majówkach. W każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 17 otwieramy nasz Misiowy DKF i wspólnie oglądamy filmy.
Bure Misie, które uczestniczą w spotkaniach w ciągu roku, już w okolicy maja zaczynają pakować walizki na obóz. Nie mogąc się już doczekać pierwszych ciepłych nocy, rozmów przy ognisku i kawy w kawiarence, już na kilka tygodni przed wyjazdem cała poznańska ekipa snuje plany i marzenia, aż wreszcie z początkiem lipca ruszamy na Kaszuby na Obóz Burego Misia.
W Poznaniu istnieją trzy grupy, za które kolejno odpowiedzialni są: Marcin Taszarek, Eliza Chrobak i Justyna Balcerzak, kwestorem jest Ania Kujawa-Bartkowiak, a liderem ogniska poznańskiego Agnieszka Bryze (tel. 664 495 505).
Zapraszamy licealistów, studentów, a także wszystkich życzliwych nam osób do współtworzenia poznańskiego ogniska wspólnoty.
FUNDACJA WSPÓLNOTY BUREGO MISIA
IM. BOGDANA JAŃSKIEGO
ul. Osadowa 7, Nowy Klincz
83-400 Kościerzyna
Tel: 509 702 003
fundacja@buremisie.org.pl
Ogniska Wspólnoty Burego Misia:
BYTOM: Martyna
martyna.kojda@gmail.com
KRAKÓW: Ania
anna.kornaus@gmail.com
POZNAŃ: Agnieszka
aga_bryze@wp.pl