Konto bankowe:
Santander Bank Polska S.A.: 68 1090 1359 0000 0000 3501 8569
SWIFT WBKPPLPPXXX
IBAN PL68-1090-1359-0000-0000-3501-8569
Konto walutowe:
Santander Bank Polska S.A.: 09 1090 2620 0000 0001 5023 7492
O powstaniu Wspólnoty krakowskiej, a tym samym, powstaniu Wspólnoty w ogóle, Kuba CR pisze: „Wspólnota pojawiła się gdzieś na Plantach krakowskich, gdy wracałem do klasztoru z wykładów.”{{Cytuj|autor = Czesław Marchewicz|tytuł = Drobiny życia|isbn = 919935|miejsce = Osada Burego Misia}} Wtedy Kuba został poproszony o pomoc przez mamę Piotrusia na wózku. To spotkanie zaowocowało przygotowywaniem Piotra do komunii świętej. Z czasem pojawiły się kolejne osoby, z którymi Kuba, oraz jego koledzy z kleryckiego zastępu harcerskiego, spotykali się na katechezach. Przerodziło się to w niezwykłą znajomość, a to w pierwszy wyjazd pod namioty nad jezioro Dobrogoszcz. Z działalności Kuby w Ruchu Harcerskim powstała nazwa- jego pseudonim to Bury Niedźwiedź. Tak powstał „Bury Miś”- młodszy przyjaciel Burego Niedźwiedzia. Po pierwszym Obozie myśl o wspólnie przeżytych wakacjach pozostawała żywa. Wtedy przestano spotykać się indywidualnie, tylko na katechezach, a zaczęto czuć się Wspólnotą. Zaczęły się wspólne Msze święte, wyjścia do kawiarni, Ogrodu Botanicznego. W maju 1985 roku Kuba przyjął święcenia kapłańskie, po których rozpoczął się drugi Obóz Burego Misia nad Dobrogoszczem.
Dziś w krakowskiej Wspólnocie spotyka się 41 Burych Misiów i 20 ich przyjaciół – Burych Niedźwiedzi. Wspólnota spotyka się na comiesięcznej Mszy św. w kościele św. Marka na ul. Świętego Marka 10, w wybraną sobotę miesiąca, zazwyczaj o godz.15.00, natomiast spotkania dla Burych Niedźwiedzi odbywają się w czwartki o 18.00 w „Dziupli” przy parafii św. Marka, ul. Św. Marka 10.
W każdej wspólnocie lokalnej przewodnikami są osoby tworzące Kapitułę Odpowiedzialnych Wspólnoty Lokalnej. W Krakowie Radę Odpowiedzialnych tworzą Magdalena Banachowicz, Monika Hemon, Karolina Telega i Iwona Łoś.
Kontakt z liderem
Iwona Łoś:
wbmkrakow@gmail.com
Po święceniach kapłańskich w 1985 roku Kuba CR rozpoczął pracę w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu na Szombierkach. Po pierwszej kolędzie tego roku w salkach przy parafii zaczęła spotykać się pierwsza grupa Burych Misiów i Burych Niedźwiedzi. Niektórzy z nich do dziś żyją we Wspólnocie.
Wspólnota bytomska od kilku lat funkcjonuje i jeździ na Obóz Burego Misia w dwóch ogniskach. Co miesiąc spotykamy się na Mszy Śwìetej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy bytomskim Rynku. W domu parafialnym zadomowiliśmy się w jednej z salek katechetycznych. Tam właśnie odbywają się cotygodniowe spotkania Burych Niedzwiedzi.
W Bytomiu Kapitułę Odpowiedzialnych Wspólnoty Lokalnej tworzą: Martyna Kojda, Tomasz Miliszewski, Michał Jaszek, Krzysztof Talaga, Katarzyna Polesz
Lider Wspólnoty Bytomskiej:
Martyna Kojda
Tel. 721 933 513
martyna.kojda@gmail.com
Lider Ogniska I: Krzysztof Talaga – 662 243 603
Lider Ogniska II: Martyna Kojda – 513 681 748
Czas epidemii mocno ogranicza funkcjonowanie poznańskiego ogniska wspólnoty, jednak mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli wrócić do tego wszystkiego, co pozwalało nam do tej pory budować relacje. Tymczasem pozostają nam telefony, wideokonferencje i serdeczne myśli.
Poznańskie ognisko Wspólnoty Burego Misia otacza swoim kręgiem blisko sto rodzin, w których mieszkają Bure Misie ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem. Towarzyszami Burych Misiów są Bure Niedźwiedzie, których w Poznaniu jest czterdziestu.
Zazwyczaj spotykaliśmy się w drugą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00, w kościele Zmartwychwstańców na ul. Dąbrówki na Eucharystii, poprzedzonej spotkaniem modlitewnym w kaplicy.
W pierwszy weekend miesiąca bawiliśmy się w sprzedawców, promotorów, degustatorów i prelegentów, jeżdżąc naszym kolorowym i wesołym MiśTruckiem i sprzedając osadowe pyszności, takie jak sery, przetwory i zioła. W pierwszą sobotę miesiąca można nas było spotkać na osiedlu Przyjaźni 125, w niedziele gościliśmy w różnych poznańskich parafiach.
Wspólnotowe życie w Poznaniu to przede wszystkim wspólne spędzanie wolnego czasu i ważnych dla nas chwil. Do tej pory regularnie świętowaliśmy nasze urodziny, imieniny, bawiliśmy się na imprezach andrzejkowych, balach karnawałowych, piknikach i majówkach i wycieczkach i wreszcie na Obozie Burego Misia.
W Poznaniu istnieją trzy grupy, za które kolejno odpowiedzialni są: Paulina Mencel, Aneta Matczak, Justyna Balcerzak. Kwestorem ogniska poznańskiego jest Julia Teszner, a liderem Agnieszka Bryze (tel. 664 495 505).
Zapraszamy licealistów, studentów, a także wszystkich życzliwych nam osób do współtworzenia poznańskiego ogniska wspólnoty. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony na instagramie i fb: wspólnotaburegomisia-poznan
FUNDACJA WSPÓLNOTY BUREGO MISIA
IM. BOGDANA JAŃSKIEGO
ul. Osadowa 7, Nowy Klincz
83-400 Kościerzyna
Tel: 509 702 003
Sklepik: 511 985 241
fundacja@buremisie.org.pl
Ogniska Wspólnoty Burego Misia:
BYTOM: Martyna
martyna.kojda@gmail.com
KRAKÓW: Iwona
wbmkrakow@gmail.com
POZNAŃ: Agnieszka
aga_bryze@wp.pl