Zostań Burym Niedźwiedziem

Kim jest Bury Niedźwiedź?

Bury Niedźwiedź jest przyjacielem osoby z niepełnosprawnościami – Burego Misia, z którym żyje we Wspólnocie Burego Misia.

Co robimy we Wspólnocie Burego Misia?

Fundamentem działania Wspólnoty jest budowanie relacji przyjaźni oraz tworzenie nowych perspektyw życia dla jej członków (zarówno Burych Misiów, jak i Niedźwiedzi). Pozwala na realizację swoich marzeń oraz na rozwijanie się w grupie ludzi, która wzajemnie dba o siebie. Działalność Burych Niedźwiedzi polega także na niesieniu pomocy kiedy Bury Miś i jego rodzina tego potrzebuje.

Jesteśmy Wspólnotą, która łączy ludzi różnych- młodszych, starszych, mniej i bardziej zaradnych, poszukujących i tych którzy już znaleźli. Zawsze staramy się szukać tego co nas łączy, a nie dzieli, ale w różnorodności dostrzegamy ogromny potencjał.

Żeby żyć we Wspólnocie Burego Misia nie trzeba mieć niesamowitych umiejętności, naprawdę wystarczy, że jesteś sobą i szanujesz innych niezależnie od tego jacy są i jakie mają poglądy.

We Wspólnocie poznajemy nowych ludzi, Bure Misia jak i Burych Niedźwiedzi, zdobywamy nowe doświadczenie, którego nie zdobylibyśmy w domu czy nawet w pracy. Rozwijamy takie cechy jak cierpliwość, odpowiedzialność, zaradność, tolerancja. Poznajemy życie osób z niepełnosprawnościami – uczymy się im pomagać, dostrzegamy ich codzienne problemy i stajemy się wrażliwsi na innych ludzi. Najważniejsze dla nas jest przebywanie z drugim człowiekiem. Może to być pomoc, nawet materialna, ale również bardzo ważna jest rozmowa, zwykłe spotkania na kawie, spacer. Zaczynamy widzieć świat trochę inaczej.

Bure Misie uczą. Uczą niesamowitej przyjaźni, otwartości, akceptacji siebie i innych, pokazują, jak cieszyć się wszystkimi małymi rzeczami. Gwarantujemy, że w zamian za chęć poznania nas otrzymasz ogromny ładunek ciepła i pozytywnej energii!

Kogo szukamy?

Szukamy osób w wieku 16-35 lat, które są odpowiedzialne, troskliwe i zaradne, a także cierpliwe i pozytywnie nastawione. Potrzebujemy ludzi, którzy chcą się rozwijać i pracować nad tym, by każdego dnia być lepszym człowiekiem. Tego właśnie uczy Wspólnota. Nie trzeba mieć doświadczenia, żeby do nas dołączyć, wystarczą chęci (i skończone 16 lat!), a resztę ci pokażemy. Mało kto z nas przed przyjściem do Wspólnoty miał jakiekolwiek doświadczenie.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś dołączyć i zostać Burym Niedźwiedziem lub po prostu nas poznać i zobaczyć czy to miejsce dla Ciebie wystarczy napisać lub zadzwonić:

– wspólnota w Krakowie: wbmkrakow@gmail.com
– wspólonta w Bytomiu: Natalia Deja: 691 271 015, Aleksandra Szcześniak: 530 008 842
– wspólnota w Poznaniu: Agnieszka Bryze: 664 495 505

Jeśli chciałbyś/chciałabyś spędzić z nami wakacje na Obozie Burego Misia lub jeszcze zastanawiasz się, czy podjąć to wyzwanie – zapraszamy do wypełnienia formularza. Skontaktujemy się, by opowiedzieć więcej, odpowiedzieć na pytania i dowiedzieć się też czegoś o Tobie.

 • Bure Misie są przede wszystkim idealnymi kandydatami na Przyjaciół.
 • Są to osoby, które nigdy się nie starzeją, a ponadto ciekawe, kreatywne, barwne osobowości.
 • Akceptują nas takimi jakimi jesteśmy i nigdy nie odrzucają, dlatego żeby zostać Burym Niedźwiedziem nie musisz się zmieniać.
 • Są to osoby z niepełnosprawnościami, a dla wielu z nas to przede wszystkim Przyjaciele. Mimo, że się trochę różnią i czasem trzeba im pomóc to nie traktujemy ich jako naszych podopiecznych a właśnie
  jako Przyjaciół, którzy pokazują nam w życiu to co dobre i piękne.
 • Osoby z Zespołem Downa, autyzmem, porażeniem mózgowym, z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.
 • Osoby otwarte, odważne, charyzmatyczne, zaskakujące, pełni pasji i miłości do świata.
 • Bure Misie to najwspanialsi ludzie na świecie!
 • Zadaniem Burego Niedźwiedzia jest budowanie relacji z Burym Misiem.
 • Zadaniem Burego Niedźwiedzia jest aktywne towarzyszenie Buremu Misiowi podczas spotkań.
 • Raz w roku, Bury Niedźwiedź zabiera Burego Misia na obóz – wyjątkowe święto przyjaźni, czas wspólnego biesiadowania przy ognisku, grania na gitarach, zbierania chrustu w lesie, kąpieli w jeziorze, wspólnego picia kawy w kawiarence i wycieczek rowerowych.
 • Sami organizujemy atrakcje więc jak masz jakieś hobby, pasję – tańczysz, śpiewasz, malujesz- to bardzo chętnie zorganizujemy coś, co będziesz mógł poprowadzić.
Cechy Burego Niedźwiedzia:
Umiejętności Burego Niedźwiedzia:
Co zyskuje Bury Niedźwiedź
Warto ponieważ: