Obóz Burego Misia

Obóz Burego Misia jest organizowany od 1984 roku, najpierw odbywał się nad jeziorem Dobrogoszcz, niedaleko Kościerzyny, a od 1987 roku w Osadzie Burego Misia, nieopodal jeziora Dobrogoszcz. Z przerwami w latach 1991-1993, kiedy „wędrowaliśmy” z obozami po kaszubskich lasach. W 1994 roku obozy wróciły do Osady, gdzie powstały pierwsze elementy obozowej infrastruktury.
Obecnie uczestnicy obozu mogą korzystać z obszernego terenu rekreacyjnego, w skład którego wchodzą nie tylko pola namiotowe, ale także trzy podobozy z jadalniami i domkami letniskowymi. W ich pobliżu znajduje się plaża i przystań ze sprzętem, który umożliwia pływanie kajakami i rowerami wodnymi. Spacerowanie alejkami wokół jeziora sprzyja snuciu obozowych planów i marzeń. Na zboczu, wśród drzew i z widokiem na cudowny krajobraz kaszubskich pól znajduje się kaplica polowa, w której odbywają się Msze Święte. Amatorzy sportu realizują swoje pasje na boisku do gry w piłkę nożną i siatkówkę. Wspaniała okolica sprzyja także wycieczkom pieszym i rowerowym. W skład obozowej infrastruktury wchodzi także obozowa kawiarenka, która co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych przyjaciół.
Podczas obozu Bure Misie i Niedźwiedzie mają okazję korzystać z terenu gospodarskiego Osady Burego Misia, a tym samym brać udział w hortiterapii, zwanej inaczej zieloną terapią. Te Bure Misie, które cenią sobie bliskość przyrody uczestniczą w zbieraniu i przetwarzaniu na dżemy owoców takich jak porzeczka, agrest, czy brzoskwinie. Miłośnicy ogrodnictwa mogą pracować w tunelu i tam podwiązywać i podlewać pomidory, a także zbierać ich pierwsze plony. W szklarni obywają się warsztaty sadzenia, przesadzania i pikowania. Jednym z ulubionych zajęć jest zrywanie, suszenie i pakowanie ziół tj. lawenda, mięta, szałwia, czy tymianek. Prace ogrodnicze są możliwe także dla naszych przyjaciół na wózkach inwalidzkich ze względu na zastosowanie podwyższanych grządek. Na terenie Osady znajduje się także łąka dla pszczół i dwadzieścia uli. Bure Misie, którym radość sprawia kontakt ze zwierzętami uczestniczą w karmieniu cielaków, lam i baranów. Co odważniejsi zbierają jajka od kur, karmią świnki, kucyka i osła.
Przede wszystkim jednak obóz to wakacje, na które zabieramy naszych przyjaciół. Nazywamy go świętem Wspólnoty, bo w nim skupiają się wszystkie intencje przyjaźni, które towarzyszą nam w ciągu roku w naszych środowiskach lokalnych w Poznaniu, Bytomiu i Krakowie. Wsłuchując się w pragnienia naszych przyjaciół organizujemy zbiórki i biwaki harcerskie, które stają się wielką przygodą i okazją do pokonywania swoich słabości, a także dają satysfakcję z osiągniętych sprawności. Miłośnicy dwóch kółek mają okazję poznawać nowe i piękne trasy kaszubskich łąk, pól i lasów, a to wszystko podczas kilkudniowych rajdów rowerowych. Jak na prawdziwe wakacje przystało obóz to także okazja do wycieczek i poznawania nowych miejsc. Nasze obozowe biuro podróży organizuje wyjazdy na pizze do Kościerzyny, wycieczki do Muzeum we Wdzydzach, Szymbarku, na starówkę do Gdańska, czy na sopockie molo.
Letnie wakacje w 1984 roku, na których zasmakowaliśmy przyjaźni, dały początek Wspólnocie Burego Misia, która dziś skupia tak wielu ludzi. Wydaje nam się, że tamte pierwsze doświadczenia wciąż się powtarzają. Nie wiedząc czemu, w obozowym kręgu zapominamy o swojej odmienności i chcemy w jakimś osobistym wymiarze planować wspólną przyszłość. Wciąż pojawiają się nowi przyjaciele, a Wspólnota ich spontanicznymi pragnieniami jest wciąż młoda.
MarekKraków
Read More
Obóz Burego Misia nauczył mnie budowania relacji. Pokazał mi co to szczęście. Nauczył mnie cieszyć się małymi rzeczami.
Marianna Majchrzak
Marianna MajchrzakPoznań
Read More
W 2023 r na Obóz Burego Misia pojechałam po raz pierwszy. Te dwa tygodnie ubogaciły mnie o grono nowych przyjaciół i przepiękne, choć trudne do opowiedzenia doświadczenia. Spory wysiłek fizyczny działał uzdrawiająco na mnie samą i niwelował życiowy stres psychiczny. Ale największym darem, który przywiozłam z Obozu Burego Misia jest „namacalne” doświadczenie godności człowieka i wartości człowieczeństwa. Bezcenne!
MartynaKraków
Read More
Obóz to miejsce odpuszczania i uczenia się tego, co w życiu jest na serio ważne. Docenienia każdej chwili, każdej obecności i każdego gestu.
Kasia
KasiaBury Miś z Wspólnoty Krakowskiej
Read More
Spotkałam dobre towarzystwo. Jest zawsze wesoło. Spędziłam czas z przyjaciółmi z Poznania i Bytomia. Są wycieczki, zabawy, spacery, dyskoteki.  Nigdy się nie nudzę. 
Klaudia Morawiec
Klaudia MorawiecBytom
Read More
Hej, jestem Klaudia a Burym Niedźwiedziem jestem od roku. Wspólnota zdawała mi się ciekawym i rozwijającym doświadczeniem, co zresztą jest prawdą! Ani trochę nie żałuję obozu i na pewno zostanę we Wspólnocie na dłużej, czuję że jestem tam mile widziana, a same Bure Misie są przekochane, że każdy z nich inaczej pokazuje swoją miłość, przywiązanie, czy też zaufanie. Obóz nauczył mnie większej cierpliwości, zrozumienia oraz pomógł mi zrozumieć że każdy z nas jest inny i nie powinniśmy się na siebie złościć za to, że nie jesteśmy idealni. Nikt nie jest, ale każdy z nas w czymś jest lepszy.
Daniel Frydrychowski
Daniel FrydrychowskiBury Miś z Wspólnoty Bytomskie
Read More
Wspólnota jest miejscem przyjaźni. Lubię spotykać się ze znajomymi i jeździć na Obozy. Wszyscy bawimy się razem, zwłaszcza na dyskotekach.
Previous
Next

Chcesz, spędzić z nami wakacje na

Obozie Burego Misia?