Wspólnoty lokalne
Kraków
O powstaniu Wspólnoty krakowskiej, a tym samym, powstaniu Wspólnoty w ogóle, Kuba CR pisze: „Wspólnota pojawiła się gdzieś na Plantach krakowskich, gdy wracałem do klasztoru z wykładów.” Ten niezwykły splot wydarzeń owocuje do dzisiaj w relacje przepełnione zaufaniem, bezinteresowną przyjaźnią i radością spotkania.
Ognisko Krakowskiej Wspólnoty spotyka się na comiesięcznej Mszy Świętej j w Kościele przy Zgromadzeniu Zmartwychwstańców przy ul. Ks. Pawlickiego 1, w wybraną sobotę miesiąca o godz. 14.00. Po wielu latach udało nam się powrócić do korzeni, do miejsca, w którym czujemy się, jak w domu i do którego przynależymy.
Obecnie w Krakowskiej Wspólnocie spotyka się 30 Burych Misiów wraz z rodzinami oraz Bure Niedźwiedzie. Regularnie świętujemy nasze urodziny oraz ważne dla nas wydarzenia. Organizujemy Andrzejki, Karnawał, Wigilię, na której obdarowujemy się upominkami. Wychodzimy na miasto by wspólnie napić się kawy lub pospacerować plantami krakowskimi.
Od kilku lat tworzymy i organizujemy wystawy zdjęć Burych Misiów, powstałych na Obozach i nie tylko. Te niezwykłe wydarzenia celebrujemy w zaprzyjaźnionych miejscach przy wsparciu osób, które są dobroczyńcami naszego ogniska. Pomimo, że szeregi Burych Niedźwiedzi nie są liczne, staramy się, by nasze spotkania były radosne i pełne dobrej zabawy.
Zapraszamy do nas! Może szukamy właśnie Ciebie?
Bytom
Bytomska Wspólnota Burego Misia powstała wraz z przybyciem na Śląsk księdza Kuby
w 1985r. Na przestrzeni lat grupa ta kształtowała się – zmieniała miejsce spotkań, malała i rosła. Obecnie żyje z nami około czterdziestu Burych Misiów. Wielu z nich tworzy Wspólnotę od wielu lat. Ich pasje, zainteresowania, marzenia są motorem napędowym i wyznacznikiem naszych działań.
Chcemy być razem w ważnych momentach życia, a także być oparciem w chwilach smutku
i strachu. Pragniemy tworzyć atmosferę, która umożliwia tworzenie relacji Burych Misiów
z Burymi Niedźwiedziami. Tych drugich jest w naszych ogniskach około trzydziestu.
Są to przede wszystkim młodzi ludzie – uczniowie, studenci, osoby na początku swojej życiowej drogi. Są to również całe rodziny Burych Niedźwiedzi, które od wielu lat znalazły swoje miejsce obok tak wyjątkowych Przyjaciół.
Wspólnota bytomska funkcjonuje i jeździ na Obóz Burego Misia w dwóch ogniskach.
Co miesiąc spotykamy się na Mszy Świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy bytomskim Rynku. W domu parafialnym zadomowiliśmy się
w jednej z salek katechetycznych. Spotkania we Wspólnocie odbywają się na różnych płaszczyznach. Przy okazji Mszy Świętych organizujemy spotkania tematyczne (bale karnawałowe, majówki, Dni Skupienia). Równie istotne są spotkania w mniejszych grupach przy okazji urodzin lub wspólnych wypadów na miasto.
W Bytomiu Kapitułę Odpowiedzialnych Wspólnoty Lokalnej tworzą: Martyna Jaszek, Tomasz Miliszewski, Aleksandra Szcześniak, Natalia Deja, Michał Jaszek, Tomasz Klich.
Kontakt do liderów:
Poznań
Trzon Poznańskiego ogniska stanowią Bure Misie, które żyją we Wspólnocie od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, przyszli na spotkania jako dzieci, tu znaleźli życzliwość, szacunek, przyjaźń – i zostali w niej na lata. To Oni wyznaczają rytm.
Poznańskie ognisko Wspólnoty Burego Misia powstało w 1988 roku. Obecnie otacza wsparciem 60 rodzin, w których żyją Bure Misie- nasi przyjaciele z niepełnosprawnością intelektualną. Studentów, licealistów i osób pracujących które towarzyszą Burym Misiom jest około 30.
Regularnie, jeden raz w miesiącu spotykamy się w wybraną sobotę na wspólnotowej Eucharystii w kościele na Wildzie na ul. Dąbrówki 4. Poznańskie ognisko od lat redaguje wspólnotową gazetkę ,,Szufladę’’, którą można nabyć po każdej Mszy Świętej.
Stałym elementem poznańskiego życia wspólnotowego jest wspólne sprzedawanie i promowanie osadowych serów. Możecie nas spotkać w każdą pierwszą sobotę miesiąca na os. Przyjaźni 125 w g. 8-15, przy kolorowym food trucku wypełnionym pysznymi serami przygotowanymi przez Bure Misie na Kaszubach.
Cyklicznie spotykamy się, aby świętować karnawał, majówki, pikniki, Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Odwiedzamy naszych przyjaciół w domach, celebrując z nimi ważne wydarzenia, takie jak urodziny, czy imieniny. Lubimy też spędzać wspólnie czas na kręglach i w kawiarni.
Współpracujemy z uczniami i nauczycielami z kilku poznańskich liceów i kół wolontariatu. Pomocne są inicjatywy młodzieży, takie jak zbiórki żywności, czy pomoc w przygotowaniu ObozuBurego Misia.
Serdecznie zapraszamy do współtworzenia poznańskiego ogniska Wspólnoty Burego Misia.
Kontakt do lidera: